Registracija

Hvatač rojeva sa Nasanovom

Teme vezane uz inovativne ideje u pčelarstvu
Pčelarstvo Online član

Re: Hvatač rojeva sa Nasanovom

PostPostao/la gbionda » 07 sij 2013, 19:42

Učinak prošle sezone je bio ravan nuli(0) :D

Feromon je bio ispravan,nov no neučinkovit.

No moram napomenuti da je bio neučinkovit samo zato jer sam ja u isto vrijeme umjetno razrojio zajednice,a one koje su se svejedno rojile su skinute prije nego li su otisle u novo staniste,e sad dal bi bas usle u pripremljene mamce ili ne to nikad necemo saznati(nisam riskirao).

a dal mi je koji roj pobjegao jer nisam kampirao na pčelinjaku i to je ostala enigma,ja smatram da nije i to je to.

ja sam ga uskladistio pa cu ga postaviti opet.....
TRUTH !You can not handle the truth!

stari pčelac

PostPostao/la Palestinac » 09 sij 2013, 22:42

S rojevima je stvarno luda kuća.A rojevi drugaci i trećaci e to je za one s debljim živcima.Tko drži pletare radi rojeva ,moje poštovanje.

stari pčelac
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine

PostPostao/la akarlovic » 10 sij 2013, 12:26

Palestinac napisao:Tko drži pletare radi rojeva ,moje poštovanje.

Počeo je jedan ovdje kod nas sa 5 pletara, startno sam ga uputio gdje da kupi i osobno u neke osnove jer pojima nije imao osim razlikovati pčelu od bumbara (pletare su ne treba zaboraviti ekstra pčelarstvo) u nekoliko mjeseci ih je imao preko 50 mislim da možda i preko 60 :lol: u nekoliko mjeseci je naučio odrediti vrijeme kada će iz koje pletare izaći koji roj. Tih 50-60 nisu bile slabe nego pletare pune pčela. Sjećam se da su ga svi odgovarali što mu to treba neka kupi "normalne". Rekao sam njemu tada a to vrijedi mislim i danas. Ako imaš vremena pčelari s pletarama, s pletarama se treba usmjeriti na pčele, med je u tom pčelarstvu nusprodukt u malim količinama. E sad područje ko područje prihrana rojčića koji su izlazili je bila nužna ali rezultat je bio bombastičan i viši od najviših očekivanja. On je imao vremena, imao je volje učiti i proučavati tehnologiju od drugih i prilagoditi je sebi. Nažalost iznenadna bolest (rak) je sve to skupa ugasila. Danas uvjeren sam da bi imao i preko 300 pletara i bio pčelar koji svaki dan može isporučiti na desetke rojeva. Zanimljivo je bilo gledati taj dalji razvoj jer je već u drugoj godini počeo sa pletarama koja su imala i svoje medište i plodište i podnicu za prihranu te tretmane mravljom ... samo kad se sjetim da sam mu morao u startu pokazati kako strpati prve rojeve u pletaru (ni to nije znao) govori dovoljno da se ako se ima vremena i volje može sve.
Palestinac napisao:S rojevima je stvarno luda kuća.A rojevi drugaci i trećaci e to je za one s debljim živcima.
Dakle to stoji do zadnjeg slova ;)
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

matica

PostPostao/la frankoradja » 10 sij 2013, 15:56

Ja sam trenutno u procesu izrade imitacije pletara po Belčiću koja ima i svoju hranilicu.Sviđa mi se ideja proizvodnje rojeva iz pletara najviše iskucavanjem a ne skidanjem sa šljive.Poslikam pletare kada ih napravim.

stari pčelac

PostPostao/la Palestinac » 10 sij 2013, 18:17

Ovaj Karlovićev post o uspješnom pletarašu govori onu istinu da čovjek može čuda napraviti ako to jako želi.I sam sam skoro zaglavio u pletarama i rojevima u ono vrijeme kad su med sramotno stjerali na 10-11kn na veliko, međutim nije bilo ni neke trke za rojevima pa sam to ostavio,naravno ne zauvjek ,možda se vremena okrenu i poraste potražanja za pčelama. :lol:

stari pčelac

PostPostao/la Palestinac » 10 sij 2013, 18:28

frankoradja napisao:Ja sam trenutno u procesu izrade imitacije pletara po Belčiću koja ima i svoju hranilicu.Sviđa mi se ideja proizvodnje rojeva iz pletara najviše iskucavanjem a ne skidanjem sa šljive.Poslikam pletare kada ih napravim.

Takve pletare (po Belčiću) daščare sam imao ,funkcionira .Predlažem ti bolju opciju .Napravi daščare ,vanjske mjere 35 x35cm i visine 45cm.Dakle ne piramidalno nego ravno .Kao sandučić. Za svaku daščaru napravi podmet visok 20cm koji će ti služiti kod prihrane (u njega staviš posudu s sirupom)i da vidiš rojeva.Moje su uz forsaž (prihranu) davale 4- 5 rojeva,od Đurđeva pa nadalje,jesu bili malo "sitniji",al 5 je 5. I takvih deset daščara kad izbaci 40 rojeva ,ima smisla ,a ?

stari pčelac
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine

PostPostao/la akarlovic » 10 sij 2013, 20:30

To se može sa svakom košnicom, manja u startu brže daje roj to je jasno ko dan kasnije kada se jednom izgradnja ustabili (sve izgradi) ako je orjentacija "pčelarstvo na rojeve" nebitno je više veličina. Da li je to provjereno? Jest :lol:
evo jedna slika ranog stadija usavršavanja kad sama pletara dobiva podnicu, kasnije su dobile "podmetak", kao mneki polunastavak za pletaru koji glumi ili medište ili plodište, potražit ću ako imam slike

ovo je faza sa nekih dvadesetak košnica kada je trebalo odlučiti što dalje ili rojevi ili med

morao je proći i školu kako napuniti i upaliti dimilicu (bio je dobar u tome)

ovo je prvi roj koji je skinuo četvrti ili peti dan nakon kupnje 5 pletara

ovo je jedan moj roj koji je smješten u nedostatku košnica u petaru neke sam trpao i u kutije od napolitanki pčele se u njima jako ugodno osjećaju

a ovo je isti dan 10 metara dalje na pokusnom pčelinjaku mislim 2005. godine
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

matica

PostPostao/la frankoradja » 10 sij 2013, 22:02

Palestinac napisao:
frankoradja napisao:Ja sam trenutno u procesu izrade imitacije pletara po Belčiću koja ima i svoju hranilicu.Sviđa mi se ideja proizvodnje rojeva iz pletara najviše iskucavanjem a ne skidanjem sa šljive.Poslikam pletare kada ih napravim.

Takve pletare (po Belčiću) daščare sam imao ,funkcionira .Predlažem ti bolju opciju .Napravi daščare ,vanjske mjere 35 x35cm i visine 45cm.Dakle ne piramidalno nego ravno .Kao sandučić. Za svaku daščaru napravi podmet visok 20cm koji će ti služiti kod prihrane (u njega staviš posudu s sirupom)i da vidiš rojeva.Moje su uz forsaž (prihranu) davale 4- 5 rojeva,od Đurđeva pa nadalje,jesu bili malo "sitniji",al 5 je 5. I takvih deset daščara kad izbaci 40 rojeva ,ima smisla ,a ?

Palestinac hvala na savjetu.Takav način izrade je mnogo jednostavniji i daje manje otpada drvene građe.

stari pčelac

PostPostao/la Neznalica » 10 sij 2013, 22:29

Ipak je roj najljepši događaj na pčelinjaku. Osvježenje i užitak bez premca.

Pletara, 1 A.JPG
Kranjić, moja i LR osmoug., A.JPG

stari pčelac

PostPostao/la Palestinac » 10 sij 2013, 22:46

Neznalica napisao:Ipak je roj najljepši događaj na pčelinjaku. Osvježenje i užitak bez premca.

Pletara, 1 A.JPG
Kranjić, moja i LR osmoug., A.JPG
Slažem se.Tužan je pčelinjak ako ne zaigra pokoji roj ,a mislim da takvih i nema iako ima pčelara koji navodno s tim rojenjem nemaju problema ,jednostavno sve drže pod kontrolom. :lol:

Prethodni Pregled aktivnih temaSljedeće

Vrati se na: Inovacije u pčelarstvu